Jsou ve všech supermarketech, na každém druhém regálu. Jen utrhnete a ládujete je ovocem, zeleninou, pečivem, dalšími a dalšími potravinami. Přijdete domů a celou tuhle mini story s mikrotenovými sáčky zakončíte vyhozením do koše. Každý Čech jich za rok v průměru spotřebuje 400 a při skutečnosti, že jeden kus potřebuje až tisíc let ke svému rozkladu, tu vzniká celkem velký problém. Anebo ne? Nebo se najde ambiciózní projekt, jehož cílem bude změnit naše myšlení a dlouholeté návyky? Naděje tu je, nese název Frusack a jasně říká STOP jednorázovému odpadu!

Frusack se zrodil v roce 2014 v hlavách dvou studentek medicíny Hany Němcové a Terezy Dvořákové, v květnu 2015 se projekt prezentoval na prestižním Prague Design Weeku a zhruba o rok později se už i díky velmi úspěšné HitHit kampani rozjela výroba naplno. Jak to tedy celé funguje? Vrátíme se zpátky do obchodu, tam však namísto po klasickém mikroteňáku sáhneme do své kabelky nebo batohu a vytáhneme připravený Frusack. Pak už jedeme podle stejného scénáře, s tím rozdílem, že po příchodu domů Frusack nevyhodíme, ale uložíme pro další potřebu.

Zdroj: Frusack

 

„Při navrhování Frusacku jsme se soustředili na design a barevnost. Do určité míry tak Frusack tvoří i funkční módní doplněk, který dokáže upoutat pozornost tím správným směrem.“

 

Tak málo a přitom tak moc. Ve své podstatě se váš nákup ničím nemění, akorát nakupujete do krásnějších barevných pytlíků, které neničí naši planetu. Frusack je totiž čistě organického původu. Vyrábí se u nás v Česku (šije se v chráněné dílně) z unikátní tkaniny PLA (polymléčná kyselina) a oproti plastovým sáčkům ho můžete používat opakovaně několik let (životnost se uvádí až dva roky). Navíc je plně kompostovatelný. Ve chvíli, kdy vám doslouží, ho jednoduše vyhodíte do popelnice na bioodpad. V průmyslové kompostárně se pak zcela rozloží.

„Moře u nás nepotkáš. Ale na plastový odpad plující v řekách či sáčky zamotané ve větvích stromů a poletující po ulicích se musíme koukat každý den.“

Nejsou to jen prázdné fráze a činy. Plast je celosvětový problém, dotýká se nás všech. Plastové sáčky se vyrábí z neobnovitelných zdrojů, produkce je energeticky náročná a přispívá ke změně klimatu. Většina z nich je z polypropylenu, materiálu vyrobeného z ropy a zemního plynu. A ten se nikdy zcela nerozloží. Recykluje se navíc pouze asi 5 %. Není pak asi těžké domyslet si tu linku – nadměrný odpad, chemikálie, zátěž pro vodu, půdu, zvířata, oceány, život… Trošku vysoká daň za 20 minut slávy, po kterých nám takový sáček v průměru slouží, nemyslíte?

Malá technická na závěr:

Frusack můžete v klidu používat ve všech obchodech a supermarketech, nikoho s nimi za pokladnou nevykolejíte. Sada vždy obsahuje 4 Frusacky o velikosti 5 litrů, která odpovídá běžnému mikrotenovému sáčku, a 1 mini Frusack na drobnosti typu oříšky apod. Nosnost mají 2 kg a váží mezi 8 až 10 g, takže se při vážení zeleniny či ovoce skutečně nemusíte obávat. Čistěte je v ruce. Pokud potřebujete vložit do pračky, perte na 30°C na co nejkratší program.

Zdroj: Frusack