Search
Close this search box.

Vybrané příspěvky

MŪN – nová módní platforma

20.5.2024
Search
Close this search box.

Kája & Thom

„Tráva za vaším domem vás taky může po nějakém čase začít nudit, je to asi hlavně o přístupu k životu, a ne o tom, kde ten život žijeme,“ říká KAROLÍNA MAČKOVÁ, pracuje pro British Council a společně s manželem stojí za hudebním projektem Your Acoustic Wedding.

„Všechny moje šuplíky jsou takové skrýše. Horší je, že v nich nikdy nenajdu to, co jsem tam včera dal. Platilo to v dětství, platí to i dnes,“ říká THOM ARTWAY, zpěvák, textař & kytarista.

Jaký je váš nejoblíbenější partnerský rituál?

Kája: Společná rána. Je to jediná část dne, kdy jsme všichni doma, společně vstáváme a snídáme. Naštěstí nemáme dítě ranní ptáče a dopřává nám pomalá rána, moje milovaný rochnění se v peřinách a pak společná snídaně.

Thom: Volné slunné odpoledne s procházkou na nedaleký Jiřák. Po cestě kafe a Krafin! 

Co vás na tom druhém fascinuje?

K: Jeho schopnost mě rozesmát největší možnou blbostí, protože ví, že těm se směju nejvíc. Jeho empatie a obětavost, hudební talent a tvořivost. Je pro mě neuvěřitelný pozorovat, jak když má moment, kdy je do toho úplně ponořenej a úplně z něj sálá energie, skáče, zpívá. Ale od té doby, co jsme rodiči, tak vnímám hlavně, jak naplno a s láskou se zhostil role táty. 

T: Neustálý nadhled a porozumění naslouchat. A jaká je skvělá máma!

zdroj: IG @thomartway, foto @beatha_mathe

Při čem nacházíte klid?

K: Když mám chvíli sama pro sebe a nic nedělám. Stačí, když jsem chvíli sama doma nebo venku se spícím dítětem, poslouchám podcast nebo hudbu, nebo vůbec nic a jen lelkuju.

T: Dlouhé procházky, kniha a meditace.

Co vás naposledy překvapilo, že druhý dobře ovládá, umí?

K: Musím říct, že mě vůbec nic nenapadá. Buď už mě nepřekvapuje, když mu něco jde, a nebo mě poslední dobou ničím nepřekvapil 😀

T: Rok nazpět jsme rozjeli naši svatební agenturu na hudbu – Your Acoustic Wedding. Netušil jsem s kolika skvělými nápady v rámci tohoto počinu je Kája schopna přijít.

zdroj: IG@youracousticwedding, foto @vendulihallova

V jakém tempu se odehrává váš život? Přirovnejte to ke konkrétní písničce.

K: Push Your Head Towards the Air – Editors.

T: Je to jízda. Včera to byla zcela jiná písnička než dneska. Poslední dobu ale za mě nejlépe shrnuje třeba To Be Alive od Rhys Lewis.

Vaše frekventovaná domácí hláška?

K: Strýcu/strejdo. Tom svoje kamarády oslovuje po valašsku „strýcu“ místo jména, a začal tak říkat i našemu synovi. Já jsem to přejala po svým a říkám mu „strejdo“. A taky ještě cokoliv ze Čtvrté Hvězdy, protože to je zlatej důl.

T: „Bohuno, to mohla být katastrofa!!!“ Nedávno jsem na Youtube objevil tady to video a od té doby to řekneme 100x denně. Jo a ještě  jedna – „zítra už fakt vytřu!“

zdroj: IG @thomartway

Co vám dělá aktuálně mimořádnou radost?

K: Náš syn, a taky náš nový projekt Your Acoustic Wedding. Zakládali jsme ho před rokem, měli jsme jasnou vizi, ale vůbec jsme netušili, co nás bude čekat. A včera jsme uzavřeli sezonu 2023, máme spoustu dalších plánů a těšíme se, co přinese další rok.

T: Damián. (syn)

Měli jste v dětství nějakou skrýš a co jste si do ní schovávali? A máte doma nějakou nyní?

K: Nepamatuju si, že bych měla nějakou konkrétní skrýš, ale měla jsem šuplík, kam jsem si schovávala deníček před mojí ségrou, neúspěšně 😀 Doma máme kumbál, takový to místo, který nechcete, aby návštěva omylem otevřela. Dáváme tam všechno, co nevíme co s tím, plus všechno, co potřebujeme schovat před naším synem.

T: Všechny moje šuplíky jsou takové skrýše. Horší je, že v nich nikdy nenajdu to, co jsem tam včera dal. Platilo to v dětství, platí to i dnes.

Čeho si nejvíce ceníte na životě ve 21.století? A které jiné století byste chtěli zažít?

K: Demokracie, humanizace, zdravotní péče, svobody. Ráda bych zažila Itálii v době renesance a sledovala třeba dostavbu Santa Maria del Fiore ve Florencii.

T: Míru a svobody v mém okolí. 60.-70. léta toho minulého. Na pár měsíců se jen tak procházet po Chicagu, nebo New Yorku a objevovat novou hudbu v malých klubech. 

zdroj: IG @youracousticwedding, foto @sankohrasko

Film, který si vždy rádi pustíte na Vánoce?

K: Tak to je určitě Harry Potter. Vždycky jsme v době Vánoc zachumlaný v posteli dávaly se ségrou HP maraton. Už se těším, až budeme koukat i s Damoškem.

T: Tady v tom jsme trošku děti. Ale oblíbili jsme si animovanou pohádku Klaus!

Kájo, jak se ti žije s dítětem v Praze? Co bys označila za největší benefit v rámci mateřství v Praze a naopak největší mínus?

Já jsem vyloženě člověk šťastný ve městě, ať s dítětem nebo bez něj. Pocházím z Malé Strany, a až na pár měsíců na Erasmu, žiju v Praze celý život, takže nemám srovnání s jiným prostředím, ale třeba to, co asi hodně lidem vadí – hluk, davy lidí, tak mně to vůbec nevadí, vyrostla jsem v tom, miluju ten puls a život. Nespornou výhodou města je dostupná zdravotní péče, množství volnočasových aktivit a služeb, které máte často jen v docházkové vzdálenosti. Asi by bylo fajn mít možnost jen otevřít dveře a vypustit dítě ven, neřešit, jestli jede tramvaj nebo auto, ale každý způsob života má svá pro a proti. Tráva za vaším domem vás taky může po nějakém čase začít nudit, je to asi hlavně o přístupu k životu, a ne o tom, kde ten život žijeme.

Thome, jakého umělce bys chtěl mít na featu z lokální a světové scény, kdyby sis mohl vybrat?

Někdy bych si rád zazpíval třeba s Anetou Langerovou. No a miluju Coldplay, takže Chrise Martina. 

zdroj: IG @thomartway, foto @beatha_mathe

Na co byste chtěli, aby se vás někdo zeptal v rozhovoru?

K: Je to můj první delší rozhovor, takže těžko říct 🙂

T: No a já už jsem snad na všechno odpověděl! 

S jakou dvojicí byste si rádi přečetli rozhovor na City & Folks?

K: S Mírou Romanivem & Kájou Kovářem ♥

T: S kamarády z mých rodných Vlachovic – Zuzkou a Radkem Fryzelkovými. Zrovna piju jejich čaj, tak jsem si na ně vzpomněl. Mají všechno bio, jsou to srdcaři a jejich Květomluva nedávno získala ocenění Ekofarma roku 2023. 

Děkujeme Káje & Thomovi za dvojrozhovor.

zdroj: IG @thomartway

Související štítky

Mohlo by se vám líbit

POCIT TÝDNE
„Just checking on you" actually means a lot.

Top 5

262 stran laskavého čtení

Dvojrozhovory

Odpovědi na otázky, na které není nikdy čas

Nejnovější příspěvky