Vybrané příspěvky

Kája & Thom

23.10.2023

Šperkařka Lenka Kerlická čaruje & není na to sama

Česká šperkařka Lenka Kerlická společně s uměleckým duem Ondrash&Kašpárek představila na Designbloku limitovanou sérii prstenů s názvem SPOJENI, která v 18 karátovém zlatě zhmotňuje malbu akrylem z vodní hladiny.

Právě uskutečněný jubilejní 25. ročník Desigbloku s tématem Cesta je i cestou několikaměsíční spolupráce dvou týmů v čele s trojicí současných umělců propojující metody moderní 3D technologie s precizností tradičního zlatnického řemesla. Výsledkem je dosažení co nejvěrnějšího zachycení rozlivu barev na vodní hladině, což je technika definující Ondrash&Kašpárek, postupem, který dokáže do zlata zachytit veškeré jemné nuance organicky-abstraktních tvarů plné černých děr i nespoutaných vlnitých linií. Torza prstenům, která jsou tvarována ve zvětšeném měřítku ze sochařské hlíny, což umožňuje soustředit se na veškeré vrstvy i kontury, se snímají pomocí 3D skeneru. Spolu s Jakubem Vychodilem se podařilo dojít k metodě přenosu reliéfní malby na 3D povrch prstenu, ty se následně vytisknou na 3D tiskárně a slouží jako vzor pro vznik výsledného zlatého šperku, jehož každý drobný detail vznikl dokonalou ruční prací. V průměru trvala výroba každého jednotlivého prstenu několik desítek hodin.

photo by Kubo Krížo

Kolekce unisexových prstenů SPOJENI pracuje se zlatem v 18karátové kvalitě jako s médiem, které se namísto tradičního plátna stává nosnou plochou pro „malování“ organických struktur evokující tok vody nebo vlající látku. Zatímco některé vybrané modely mají zvrásnění zdobena čirými, šedými a černými diamanty, další pouze nechávají naplno promluvit živelnost umění ve zlatém materiálu. Sérii tvoří celkem osm kreativních provedení, kdy je každý design vyroben v limitovaném počtu 10 kusů. Coby subtilní sochařské dílo je nejen působivým artefaktem, jenž svého nositele vybízí k interakci, ale také nezvyklým sběratelským a investičním kusem. 

photo by Kubo Krížo

Více info na lenkakerlicka.com

Související štítky

Mohlo by se vám líbit

POCIT TÝDNE
„Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu."
Václav Havel

Top 5

Reklama

Nejnovější příspěvky