Search
Close this search box.

Vybrané příspěvky

MŪN – nová módní platforma

20.5.2024
Search
Close this search box.

Šperkařka Lenka Kerlická čaruje & není na to sama

Česká šperkařka Lenka Kerlická společně s uměleckým duem Ondrash&Kašpárek představila na Designbloku limitovanou sérii prstenů s názvem SPOJENI, která v 18 karátovém zlatě zhmotňuje malbu akrylem z vodní hladiny.

Právě uskutečněný jubilejní 25. ročník Desigbloku s tématem Cesta je i cestou několikaměsíční spolupráce dvou týmů v čele s trojicí současných umělců propojující metody moderní 3D technologie s precizností tradičního zlatnického řemesla. Výsledkem je dosažení co nejvěrnějšího zachycení rozlivu barev na vodní hladině, což je technika definující Ondrash&Kašpárek, postupem, který dokáže do zlata zachytit veškeré jemné nuance organicky-abstraktních tvarů plné černých děr i nespoutaných vlnitých linií. Torza prstenům, která jsou tvarována ve zvětšeném měřítku ze sochařské hlíny, což umožňuje soustředit se na veškeré vrstvy i kontury, se snímají pomocí 3D skeneru. Spolu s Jakubem Vychodilem se podařilo dojít k metodě přenosu reliéfní malby na 3D povrch prstenu, ty se následně vytisknou na 3D tiskárně a slouží jako vzor pro vznik výsledného zlatého šperku, jehož každý drobný detail vznikl dokonalou ruční prací. V průměru trvala výroba každého jednotlivého prstenu několik desítek hodin.

photo by Kubo Krížo

Kolekce unisexových prstenů SPOJENI pracuje se zlatem v 18karátové kvalitě jako s médiem, které se namísto tradičního plátna stává nosnou plochou pro „malování“ organických struktur evokující tok vody nebo vlající látku. Zatímco některé vybrané modely mají zvrásnění zdobena čirými, šedými a černými diamanty, další pouze nechávají naplno promluvit živelnost umění ve zlatém materiálu. Sérii tvoří celkem osm kreativních provedení, kdy je každý design vyroben v limitovaném počtu 10 kusů. Coby subtilní sochařské dílo je nejen působivým artefaktem, jenž svého nositele vybízí k interakci, ale také nezvyklým sběratelským a investičním kusem. 

photo by Kubo Krížo

Více info na lenkakerlicka.com

Související štítky

Mohlo by se vám líbit

POCIT TÝDNE
„Kultivuj si nadhled a vděčnost, pomůžou ti překonat těžký chvíle."
BRAIN WE ARE

Top 5

262 stran laskavého čtení

Dvojrozhovory

Odpovědi na otázky, na které není nikdy čas

Nejnovější příspěvky